Reşat Nuri Gültekin’in Hayatı
20. yy Türk edebiyatının en tanınmış romancılarında biridir. 1889’ da İstanbul’da doğdu. İlk öğrenimini Çanakkale’de orta öğrenimini İzmir de yaptı. 1912 de İstanbul üniversitesi edebiyat fakültesinden mezun oldu. Önce İstanbul’un çeşitli liselerinde edebiyat öğretmenliği yaptı milli eğitim bakanlığı genel müfettişi oldu. Çanakkale den milletvekili seçilerek 1939-1943 yılları arasında TBMM’de çalıştı. Sonra yeniden müfettişliğe döndü. 1947’de Fransa kültür ataşeliğine atandı. Bu görevinden döndükten sonrada birkaç yıl daha müfettişlik yaptı. 1954’te emekliye ayrıldı. 1956’da tedavi için gittiği Londra’da öldü. Cenazesi yurda getirilerek İstanbul’a götürüldü.

Reşat Nuri Güntekin yazı hayatına gazetecilikle girmiştir. Daha sonra tiyatro eleştirileri yapmaya, hikaye, roman yazmaya başladı. Önce tiyatro eseri olarak kaleme aldığı Çalıkuşu’nu roman haline getirdikten sonra ünü birden tüm Türkiye’ye yayıldı. Bundan sonra pek çok roman hikaye tiyatro eserleri yazdı. Gezi notları, edebiyatla ilgili inceleme ürünleri de vardır.

Türk edebiyatında hikaye, roman dilinin kolay, tatlı rahatlıkla okunur hale gelmesinde büyük payı ve emeği bulunur. Dili, anlatımı çok tabii canlı olduğundan bütün okurlara kendisini en çok sevdiren yazarlardan olmuştur. Halkçı, memleketçi, yurtsever bir yazardı. Eserlerinde ulusun, ülkenin çeşitli sorunlarına dokunmuş orta sınıf halkın memurların öğretmenlerin yaşayışını dile getirmiştir. En belirgin özelliklerinden biride bir çok gerçekleri insanların zayıf yönlerini hafif bir mizah içerisinde vermesidir. Bu, hikayelerinde daha çok göze çarpar.

Reşat Nuri Güntekinin yaklaşık 90 tane eseri vardır.

Roman : Çalıkuşu, Akşam Güneşi, Yaprak Dökümü, Acımak, Kızılcık Şerbeti, Kan davası, Miskinler Tekkesi.

Hikaye : Sönmüş Yıldızlar, Tanrı Misafiri, Leyla ile Mecnun, Olağan İşler.

Tiyatro eserleri : Hançer Taş parçası, Eski Şarkı, Tanrı Dağı Ziyafeti, Bu Gece Başka Gece, Balıkesir Muhasebecisi.

Gezi Notları, Anıları : Anadolu Notları.