Kültürel Değerlerimiz Nelerdir
İstanbul, yurdumuzun en kalabalık şehridir. İstanbul boğazı üzerinde bulunan Boğaziçi Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü Asya ve Avrupa kıtalarını birbirine bağlar. İstanbul ilk çağlardan bugüne kadar birçok uygarlığın beşiği olmuştur. 1453 yılında Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethiyle Osmanlının eline geçmiştir. İstanbul’un her yanı doğal ve tarihi güzelliklerde doludur. Özellikle Topkapı Sarayı Dolmabahçe Sarayı, Galata Kulesi, Ayasofya Müzesi Sultan Ahmet Cami Turistlerin gözlerini kamaştırır.

Anadolu’da çok eski çağlardan beri birçok uygarlık kurulmuştur. Bu yüzden yalnız İstanbul değil, yurdumuzun her yerinde geçmişten günümüze pek çok tarihi mekanlar, camiler, hanlar, hamamlar, saraylar, antik tiyatrolar kalmıştır. Ayrıca ülkemizin doğal güzellikleri de ülkemize gelen turistleri hayran bırakmıştır.

Ülkemizde her ilin kendine has özelliği vardır. Nevşehir ilimiz, Peri Bacaları’yla ünlüdür. Turistler bu doğa harikasını görmek için buraya akın ederler. Denizli, Pamukkale’deki travertenlerle ünlüdür.

Diyarbakır karpuzuyla, Kahraman Maraş dondurmasıyla, Rize çayıyla Giresun fındığıyla, Siirt battaniyesiyle anılır.

Yurdumuzun her köşesinde kendine has gelenekleri, adetleri vardır. Her yörenin yemekleri , hatta türküleri bile farklıdır. Bu farklılıkta ülkemize kültürel bir zenginlik kazanmıştır. Tüm bu yöresel farklılıkların yanında bizi biz yapan ortak değerlerimizde vardır. Örneğin büyüklerimize saygı göstermek misafirperverlik yoksullara düşkünlere yardım etmek, hoşgörülü olmak, başkalarının örf ve adetlerine saygı göstermek bizim ortak özelliklerimizdir.