Bu Gıdalar Beyni Tüketiyor!


beyin1 Bu Gıdalar Beyni Tüketiyor!

Sağlığımız için, düzenli yaşamak kadar tükettiğimiz gıdalar da önem taşıyor. İnsan vücudu bir makine gibi ve günlük hayatımızda yaptığımız hatalar, tükettiğimiz yiyecekler bu makineye  tahmin edemeyeceğimiz zararlar veriyor. Daily Mail gazetesinin araştırmasına göre özellikle on bir gıda insan beyni için çok zararlı. Bu gıdalar beyni tüketerek beyin fonksiyonlarının zayıflamasına sebep oluyor. İşte araştırmaya göre beyne zarar veren on bir gıda:

1. Şeker ve şekerli ürünler

İnsan tarafından şeker ve şekerli ürünlerin aşırı tüketimimalar nörolojik anlamda sorunlara yol açar. Ayrıca şeker hafızayı zayıflatarak unutkanlığı da sebep oluyor. Uzmanlar sağlıklı bir beyin için şekerden uzak durmak gerektiğini söylüyor.

2. Alkol

Alkolün karaciğer üzerindeki olumsuz etkileri tartışılmaz bir gerçektir. Alkol aynı zamanda beyni de olumsuz etkiliyor. İnsanın sağlıklı şekilde düşünebilmesini engelleyen alkol aynı zamanda unutkanlığa da sebep oluyor. Kısa süreli tüketilen alkolün etkileri bir süre sonra onarılsa da uzun süreli alkol tüketimi kalıcı hasarlara sebep olabiliyor.

3.Fast Food Ürünleri

Yapılan araştırmalar fast food türü yiyeceklerin beynin kimyasını olumsuz etkilediğini ortaya koymuştur. Fast food insan bedeninde büyük hasarlar oluşturarak depresyon ve anksiyete sorunlarına yol açabilmektedir. Bu tarz gıdaların içinde bulunan kimyasal maddeler hafıza sorunlarına, öğrenme bozukluklarına ve motivasyon eksikliğine sebep olmaktadır.

4.Kızartmalar

Kızartılarak pişirilmiş yemekler hem çocuklarda hem de yetişkinlerde beyni olumsuz etkiliyor. Bu gıdalar beyin sinirlerine zarar veriyor. Doğadaki en tehlikeli kızartma yağı ise Ayçiçek yağı olarak biliniyor.

5. İşlenmiş ve Hazır Gıdalar

Beyin sağlığınız için işlenmiş ve önceden pişirildiği için sadece ısıtılarak tüketilen gıdalardan uzak durmalısınız. Bu gıdalar da merkezi sinir sistemi üzerinde olumsuz etkiye sahiptir ve dejeneratif beyin bozukluğuna sebep olur. Hazır gıdalar Alzheimer hastalığının da davetiyesidir.

6. Aşırı Tuzlu Yiyecekler

Tuzun insan sağlığı açısından zararı kanıtlanmış bir gerçek. Kalp için oldukça zararlı olan tuz, beynin de düşünme yeteneğini zayıflatan etkenlerden. tuz aynı zamanda zeka geriliğine de sebep olabiliyor.

7.Tahıllar

Tam kepekli tahıllar dışındaki tüm tahıllar insan beyni için oldukça zararlıdır. Fazla tahıl tüketimi insan bedeninde erken yaşlanmaya da sebep olan bir etkendir.

8. İşlenmiş Et Ürünleri

Et, insan sağlığı için oldukça gereklidir ancak sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri sinir sistemini tahrip ederek insan beynine zarar verir.

9.Trans Yağlar

Bu yağlardan her zaman uzak durmak gerekmektedir. Trans yağlar kalp hastalıkları ve obezite başta olmak üzere insan bedeninde pek çok hastalığa sebep olur. Trans yağlar beynin işlevlerini yavaş yavaş kaybetmesine sebep olur .

10. Yapay Tatlandırıcılar

Kilo almak istemeyenlerin tercih ettikleri yapay tatlandırıcıların da insan bedenine zararı büyüktür. Bu tatlandırıcılardan mümkün olduğunca uzak durmak gerekir.

11. Sigara

Sigaranın zararları saymakla bitmiyor. Sigara beyne kan gitmesini engelleyerek beyninizi yavaş yavaş öldürüyor. Kılcal damarları tıkayarak sinir sistemine zarar veriyor.

Evde Diş Nasıl Beyazlatılır


evde diz beyazlatma 300x224 Evde Diş Nasıl BeyazlatılırHer insan sevdiğine bembeyaz gülümsemek ister. Beyaz ve sağlıklı dişlerin kişiye özgüven kazandırdığı ve sosyal ortamlarda daha rahat davranmasını sağladığı da bir gerçek. Diş renginin tonu genetik faktörlere ve dış etkenlere bağlı olarak kişiden kişiye farklılık gösterebilmektedir. Doğuştan gelen ton farklılıklarının yanı sıra aşırı kahve, sigara ve çay tüketimi diş rengini olumsuz yönde etkilemektedir.

Şüphesiz ki diş tipinize göre en doğru beyazlatma tekniğini size diş doktorunuz uygulayacaktır. Fakat evde de dişlerinizi beyazlatmak adına uygulayabileceğiniz yöntemler de yok değil.

Yöntem 1

Evinizde zeytinyağı, yarım limon ve karbonat var mı? Varsa dişlerinizi beyazlatmanız mümkün. İlk önce dişlerinizi bir fırça ve diş macunu yardımıyla fırçalıyorsunuz. Bu işlem bittikten sonra yarım limon suyunu 1 çay kaşığı karbonatı ve 1 çay kaşığı zeytinyağını bir kapta karıştırıyorsunuz. Karışımı diş fırçanızın üzerine sürüp bir de bu şekilde dişlerinizi fırçalıyorsunuz. 5 dakika kadar bu işlemi yaptığınız taktirde ve düzenli yapılması kaydıyla dişlerinizin beyazladığını fark edeceksiniz.

Yöntem 2

Yine klasik yöntemle dişlerinizi fırçaladıktan sonra bu kez 1 çay kaşığı karbonat, 1 çay kaşığı ada çayı ve 1 çay kaşığı tarçını karıştırıp elde ettiğiniz kürü diş fırçanıza sürüp dişlerinizi bir de bu şekilde fırçalıyorsunuz. 5 dakika yeterli olacaktır. Düzenli uygulandığında daha beyaz dişler size bekliyor olacak.

Yöntem 3

Diğer bir etkili yöntem ise evimizde bulunan tuz, karbonat ve sirke ile bir karışım hazırlamak. 1 çay kaşığı karbonat, 1 çay kaşığı tuz ve birkaç damla sirke ile hazırlanan bu karışımı diş fırçanızla dişlerinize uygulayabilirsiniz.

Yöntem 4

Piyasada diş beyazlatmak için özel olarak üretilen macunlardan, beyazlatıcılardan ve beyazlatma bantlarından bulabilirsiniz. Sizin için en uygun markayı bulmak için doktorunuza danışabilir, böylece dişlerinizi doğal rengine kavuşturabilirsiniz.

Lazerle Diş Beyazlatma

Dişlere zarar verdiği bilindiği için bazı ülkelerde yasaklanan bu yöntem ömür boyu olmasa da uzun bir süre dişlerinizin beyaz kalmasını sağlar. Uygulamanın hekim kontrolünde ve hastane ortamında yapılması gerekmektedir. Kahve, çay tüketimi ve sigara kullanımı düzeyinize göre 6 ay ile 2 yıl arasında 2-4 ton beyazlatma sağladığı bilinen yöntemleri arasındadır.

Sağlıklı günler, güzel gülüşler.

Hangi Yiyecekler Cinsel İsteği Artırır


Cinsel isteği arttırmak için piyasada birçok ilaç dolaşmaktadır. Ama bu ilaçların bünyeye göre değişen birçok zararı ve yan etkisi bulunur. Cinsel isteği arttırmanın asıl yolu ise mideden geçmekte. Doğal cinsel arttırıcı besinler tüketerek hem sağlığınızı hemde cinsel yaşantınızı bir düzene sokmuş olursunuz. Cinsel isteği arttıran besinler şunlardır;

Badem, Fındık, Fıstık ve Ceviz: Protein ve vitamin bakımında zengin olan bu besinler size enerji vererek cinsel isteğinizin artmasını sağlar. Ayrıca bu yemişler yorgunluğa da iyi gelmektedir.

Greyfurt: Özellikle sabahları aç karna içilen greyfurt suları iştahınızı açar ve cinsel gücü arttırır. Greyfurt karaciğeri çalıştıran bir meyvedir.

Havuç: Greyfurt gibi havuçta cinsel gücü arttırır ve içerisindeki bol vitamin ile kuvvetlenmemizi sağlar.

İncir: Kan şekerini yükselten ve şeker oranı yüksek olan bu meyve de cinsel isteği arttırmaktadır.

Kayısı: Beynimizin ve kaslarımızın daha düzenli çalışmasını sağlayan bu meyve aynı zamanda sindirim sistemimizi hızlandırır ve cinsel isteği arttırmaktadır.

Muz: Bu meyve erkeklerde sperm sayısını arttırır ve bağışıklık sistemimizi de güçlendirir.

Mercimek ve Kuru Baklagiller: Protein ve karbonhidrat bakımından zengin olan bu besinlerin içerisinde ayrıca B1 vitamini, sodyum, kalsiyum ve demir de bulunmaktadır. Zekayı geliştiren bu besinler doğru orantılı olarak cinsellik üzerindeki etkisini de gösterir.

Sarımsak: Sarımsak insana canlılık katarak hem kadınlarda hemde erkeklerde cinsel isteği arttırır.

Pekmez: Pekmez özellikle tahin ile karıştırıldığında etkisi iki kat daha artmaktadır. Enerjimizin ve cinsel gücümüzün artmasında önemli bir role sahiptir.

Ayak Kokusunu Gidermenin Yolları


Ayak kokusunun başlıca sebeplerinden biri giydiğimiz ayakkabılardır. Kalitesiz ve ucuz, suni deriden yapılma ayakkabılar ayaklarda koku oluşumuna neden 0lur. İstenmeyen ayak kokusunun bir diğer sebebi de ayakların ıslak ve nemli kalmasıdır. Stres, kilo, kullanılan ilaçlar ve hormonal değişiklikler vücudun daha fazla ter üretmesini sağlar.Bu nedenle koku oluşumunu önlemek için ayakları kuru tutmaya özen göstermek gerekmektedir. Ayaklar terli ve nemli olduğunda bakteriler ile daha kolay etkileşime girer ve bu da kokunun oluşması için yeterlidir. Ayrıca genetik faktörler de ayak kokusuna sebebiyet verebilmektedir.

Ayak kokusundan kurtulmak için yapılması gerekenler;

Boyun Düzleşmesi Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?


boyun fitigi nasil anlasilir 300x202 Boyun Düzleşmesi Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Boyundaki omurların C şeklinde olan yapısı bazı nedenlere bağlı olarak zaman içerisinde düzleşir ve bir sopa görünümüne sahip olur. Bu nedenle beyni besleyen ve başın arkasından geçen damarlar baskıya uğrar ve beyne yeterince kan gitmez. Bu durum boyun düzleşmesi olarak adlandırılır.

Boyun

düzleşmesinin en açık belirtisi kronik ağrılar ve boyun hareketlerinde zorluklar yaşamaktır. Boyuna alınan darbeler de boyun düzleşmesi rahatsızlığına neden olabilmektedir. Kronik ağrılar sonucunda doktora başvuran kişilere doktorları MR sayesinde net sonuçlar verebilmektedir. Çekilen MR’da boynun düzleştiği gözlenirse hastalık başlamış demektir. Boyun düzleşmesinin diğer nedenleri ise;

Boyun düzleşmesini tedavi edebilmek mümkündür. 2-3 hafta içerisinde olumlu sonuçlar alabilmek için belirli aralıklarla boyun kavisini yeniden yapılandıran egzersiz programları ve elle yapılan hafif germe ve mobilizasyon teknikleri yeterlidir. Bu programları alışkanlık haline getirmek ileride oluşabilecek boyun fıtığına karşı da önlem olur. Boyun kavisi eski haline döner dönmez hastanın ağrı şikayetleri de sona erer. Günlük yaşam alışkanlıklarını değiştirmeden ve düzeltici egzersiz programı uygulanmadan sadece aletler ile yapılan fiziksel tedaviler ise bu noktada yetersiz kalmaktadır. Boyunluğu 4 günden fazla kullanmak faydadan çok zarara neden olur. Günümüzde artık aylarca boyunluk takılması önerilen tedaviler ortadan kalkmıştır.

Kas gevşeticiler yardımıyla boynun baskısını azaltarak boyun ağrısını hafifletebilirsiniz. Çeşitli boyun egzersizleriyle boyun kaslarını gevşeterek ve kaplıca ile de boyun düzleşmesinin tedavisi yapılabilmektedir. Fakat bunlar hastalık içi kalıcı çözüm sağlamamaktadır. Kalıcı çözümüm için ise sırt üstü yüzebilir, esne ıslakken veya nemliyken rüzgardan korunabilir ve en önemlisi stresten uzak durmaya gayret edebilirsiniz. Bununla birlikte boyun düzleşmesi tedavisinin ameliyatla gerçekleşemediğini ve boyun düzleşmesinin her kişide farklı karakterde olduğu için internette önerilen her egzersizin yapılmaması ve bunun için bir uzmana başvurulması gerektiğini unutmamalısınız.

Boyun düzleşmesi hastalığı tedavi edilmeze kişide bir ileri safha olan boyun fıtığı gözlenir ki bu rahatsızlık boyun düzleşmesine göre daha tehlikeli ve zahmetlidir. Boyun fıtığı kaslarda gerginlik, aşırı baş ağrıları baş dönmesi ve boyun fonksiyonlarında bozukluk gibi kalıcı hasarlara sebep olabilir. Bu nedenle hastalığın erken teşhisi ve tedavisi oldukça önemlidir.