GDO Nedir, GDO’lu Tarım Nerelerde Yapılıyor
GDO nedir, GDO’lu tarım nerelerde yapılıyor

?

Genetiği Değiştirilmiş Organizma (GDO) = Adından da anlaşılacağı üzere genetiği değiştirilmiş yani biyotenolojik yollar ile başka bir türün genlerini bünyesine alan ve bu genlerdeki özellikleri içinde barındıran hayvan, bitki veya mikroorganizmalara GDO denilmektedir. Diğer bir adıyla transgenik olarak da bilinmektedir.

GDO denemelerini ilk başlatanlar Amerikan şirketleri olmuştur. 1985 senesinde başlayan bu denemeler 1996 senesinde ticari anlamda faaliyet göstermeye başlamıştır. İçerisinde en fazla GDO bulunduran besinlerin başında pamuk, mısır ve soya gelmektedir. Ayrıca domates, patates, pirinç ve buğday da GDO’lu besinler arasında üst sıralarda yer almaktadır.

Peki GDO’lu tarım nerelerde yapılmakta?

GDO’lu tarım alanları gün geçtikçe hızla artmakta olup neredeyse tüm dünya üzerinde etkinliğini göstermektedir. GDO’lu tarımın en fazla yapıldığı yer elbetteki ilk faaliyet alanı Amerika. GDO tarımının yapıldığı yerler arasında Amerika’dan sonra Arjantin, Kanada, Brezilya ve Çin gelmektedir. GDO tarımının yaklaşık olarak yüzde 99′u bu ülkelerde yapılmaktadır.

GDO’lu besinlerin üretilme amacı açlığa çözüm yolu bulmak olarak ifade edilmektedir. Ancak sağlık açısından da birçok zararı bulunmaktadır.