Bu Gıdalar Beyni Tüketiyor!
beyin1 Bu Gıdalar Beyni Tüketiyor!

Sağlığımız için, düzenli yaşamak kadar tükettiğimiz gıdalar da önem taşıyor. İnsan vücudu bir makine gibi ve günlük hayatımızda yaptığımız hatalar, tükettiğimiz yiyecekler bu makineye  tahmin edemeyeceğimiz zararlar veriyor. Daily Mail gazetesinin araştırmasına göre özellikle on bir gıda insan beyni için çok zararlı. Bu gıdalar beyni tüketerek beyin fonksiyonlarının zayıflamasına sebep oluyor. İşte araştırmaya göre beyne zarar veren on bir gıda:

1. Şeker ve şekerli ürünler

İnsan tarafından şeker ve şekerli ürünlerin aşırı tüketimimalar nörolojik anlamda sorunlara yol açar. Ayrıca şeker hafızayı zayıflatarak unutkanlığı da sebep oluyor. Uzmanlar sağlıklı bir beyin için şekerden uzak durmak gerektiğini söylüyor.

2. Alkol

Alkolün karaciğer üzerindeki olumsuz etkileri tartışılmaz bir gerçektir. Alkol aynı zamanda beyni de olumsuz etkiliyor. İnsanın sağlıklı şekilde düşünebilmesini engelleyen alkol aynı zamanda unutkanlığa da sebep oluyor. Kısa süreli tüketilen alkolün etkileri bir süre sonra onarılsa da uzun süreli alkol tüketimi kalıcı hasarlara sebep olabiliyor.

3.Fast Food Ürünleri

Yapılan araştırmalar fast food türü yiyeceklerin beynin kimyasını olumsuz etkilediğini ortaya koymuştur. Fast food insan bedeninde büyük hasarlar oluşturarak depresyon ve anksiyete sorunlarına yol açabilmektedir. Bu tarz gıdaların içinde bulunan kimyasal maddeler hafıza sorunlarına, öğrenme bozukluklarına ve motivasyon eksikliğine sebep olmaktadır.

4.Kızartmalar

Kızartılarak pişirilmiş yemekler hem çocuklarda hem de yetişkinlerde beyni olumsuz etkiliyor. Bu gıdalar beyin sinirlerine zarar veriyor. Doğadaki en tehlikeli kızartma yağı ise Ayçiçek yağı olarak biliniyor.

5. İşlenmiş ve Hazır Gıdalar

Beyin sağlığınız için işlenmiş ve önceden pişirildiği için sadece ısıtılarak tüketilen gıdalardan uzak durmalısınız. Bu gıdalar da merkezi sinir sistemi üzerinde olumsuz etkiye sahiptir ve dejeneratif beyin bozukluğuna sebep olur. Hazır gıdalar Alzheimer hastalığının da davetiyesidir.

6. Aşırı Tuzlu Yiyecekler

Tuzun insan sağlığı açısından zararı kanıtlanmış bir gerçek. Kalp için oldukça zararlı olan tuz, beynin de düşünme yeteneğini zayıflatan etkenlerden. tuz aynı zamanda zeka geriliğine de sebep olabiliyor.

7.Tahıllar

Tam kepekli tahıllar dışındaki tüm tahıllar insan beyni için oldukça zararlıdır. Fazla tahıl tüketimi insan bedeninde erken yaşlanmaya da sebep olan bir etkendir.

8. İşlenmiş Et Ürünleri

Et, insan sağlığı için oldukça gereklidir ancak sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri sinir sistemini tahrip ederek insan beynine zarar verir.

9.Trans Yağlar

Bu yağlardan her zaman uzak durmak gerekmektedir. Trans yağlar kalp hastalıkları ve obezite başta olmak üzere insan bedeninde pek çok hastalığa sebep olur. Trans yağlar beynin işlevlerini yavaş yavaş kaybetmesine sebep olur .

10. Yapay Tatlandırıcılar

Kilo almak istemeyenlerin tercih ettikleri yapay tatlandırıcıların da insan bedenine zararı büyüktür. Bu tatlandırıcılardan mümkün olduğunca uzak durmak gerekir.

11. Sigara

Sigaranın zararları saymakla bitmiyor. Sigara beyne kan gitmesini engelleyerek beyninizi yavaş yavaş öldürüyor. Kılcal damarları tıkayarak sinir sistemine zarar veriyor.